INSTALACJA

Inteligentne instalacje często budzą postrach wśród instalatorów i elektryków. Czasem ich topologia wymaga dokładnego poznania zasdy działania systemu i odbycia nie łatwych kursów. Projektując nasz system, dołożyliśmy wszelkich starań, aby zrobienie okablowania było jak najprostsze i łatwe do wyobrażenia. Dzięki temu, po krótkich konsultacjach, instalację może wykonać każdy elektryk.

Ułożenie przewodów w systemie sterowania domem GENUS ma topologię gwiazdy. Oznacza to, że wszystkie obwody sterowane mają swój początek w rozdzielnicy, w której znajdują się moduły sterujące. Dzięki takiemu rozwiązaniu w instalacji praktycznie nie ma żadnych puszek łączeniowych.

Jeśli chodzi o typ przewodów, to do obwodów oświetlenia zalecany jest YDY 3x1,5mm2, do gniazd YDY 3x2,5mm2, natomiast do silników rolet 4x1,5mm2. Wyjątek stanowią jedynie wyłączniki podłączane do modułów sterujących. Z uwagi na to, że sterowanie odbywa się napięciem 12V DC, można łączyć je za pomocą skrętki komputerowej. Pozwala to na podłączenie 4, a w szczególnych przypadkach nawet do 7 wyłączników na jednym przewodzie.
Termostaty, podobnie jak wyłączniki można łączyć skrętką komputerową. Potrzebują one 4 żył, 2 do zasilania i 2 do komunikacji RS485. Dodatkowo należy jednak doprowadzić przewód OMY 2x0,75mm2, łączący termostat z elektrozaworem, gdyż elektrozawory są zasilane napięciem przemiennym 230V.

Reszta instalacji jest identyczna jak tradycyjna. Obwody niesterowane biorą swój początek w rozdzielnicy elektrycznej. Zaleca się montowanie modułów wykonawczych w jednej szafie rozdzielczej razem z zabezpieczeniami elektrycznymi instalacji.

Mini galeria

Kontakt

Zapraszamy do naszego salonu pokazowego w centrum Budowlano-Wykończeniowym DANEX w Rzeszowie.

Adres:Active Control

Al. Armii Krajowej 4a

35-307 Rzeszów

Polska
Telefon: +48 608 492 758
E-mail: genus@activecontrol.pl